بلاگ

فصلنامه پائیزی زیست بوم خلاق

مصاحبه بولتن زیست بوم خلاق با دوتینو (مهر ماه 1400)

لینک دانلود بولتن پائیزی زیست بوم خلاق

لطفا در این بخش تاریخچه کاملی از شکل گیری این مجموعه را توضیح دهید

شرکت برنگ ارغنون سما صاحب امتیاز دو برند “دوتینو” و “کژین” در مورخه 1/4/1397 به عنوان یک استارت آپ در مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان آغاز بکار کرد. موضوع فعالیت شرکت، طراحی و تولید لوازم دکوراسیون داخلی و منسوجات با رویکرد توجه به نگاره­های پارسی و استفاده از فناوری نانو در تولید محصولات است. فاز اول با تست تولید سه محصول (رانر، رومیزی و کاور کوسن) آغاز شد که به عنوان اولین محصولات تولیدی به روش نانو چاپ تصعیدی در سامانه ثبت مالکیت های صنعتی کشور به ثبت رسید.

الگوی تولید کم هزینه لوازم دکوراسیون داخلی همراه با کیفیت و کمیت بالا از ابتدا خط مشی شرکت بوده است. در این راستا تولید چراغ آویزهای کاغذی “روجا” که در حال حاضر در انحصار شرکت ما میباشد، به دلیل زیبائی و قیمت مناسب مورد استقبال بی نظیر خریداران در مارکت پلیس های مختلف قرار گرفت.

در حال حاضردر طرح توسعه شرکت تولید البسه مجلسی و اکسسوری بانوان (دامن، شال، روسری، ساک دستی، صندل و زیور آلات) در دستور کار قرارگرفته است.

 

 

–  هدف شما از ایجاد این کسب و کار چه بوده است؟

ایجاد هویت بصری در محل زندگی و کار بر مبنای نگاره های پارسی اولیت تشکیل این دوتینو بوده است. تمام تلاش ما نمایش آثار هنرمندان معاصر در دکوراسیون داخلی و پوشاک میباشد. برای تسهیل این امر شرکت ما دائم در حال رصد آثار و ارتباط با هنرمندان تجسمی میباشد. از طرفی ایجاد فعالیت های تیم ورک و لینک کردن رشته های تجسمی (تصویرسازی) با طراحی و دوخت از اهداف ما میباشد.

– چه پتانسیل ها و فرصتهایی در این حوزه و صنعت دیدید که سراغ این کار اومدید؟

صنعت چاپ با پیشرفت های چشمگیر دو دهه اخیر فرصت های بینظیری را برای کارآفرینان ایجاد کرده است. متاسفانه عدم ارتباط دانشگاه علی الخصوص رشته های هنری با این صنعت و تفاضل رشته ها از هم باعث شده بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته­های هنری در کاری غیر از رشته تخصصی خود فعالیت کنند. آنچه ما به آن توجه ویژه داشتیم آگاهی رسانی به هنرمندان، و ایجاد تعامل بیت رشته های هنری و لینک آنها با صنعت چاپ میباشد. ایجاد کسب و کاری با حداقل بیست دسته بندی محصول و بیشمار طرح، خط مشی ما در دوتینو است.

– لطفا یک معرفی کلی از دوتینو بفرمایید

واژه “تینو” به زبان کردی به معنای تشنه ایست که در حال سیراب شدن است. دلیل استفاده از این نام جستجوی بی وقفه ما برای کشف استعدادها و شکوفائی آنها در حوزه هنر میباشد. تلقی جدیدی از مفهوم لوازم کاربردی در دکوراسیون داخلی با نگاه به نگاره­های پارسی هدف اصلی ما از ایجاد “دوتینو” بوده است. طبق آمار کمیسون اقتصادی مجلس درباره حجم مارکت دکوراسیون داخلی، درسال 1394 بیش از هشتاد هزار میلیارد تومان هزینه خرید شب عید مردم بوده که 10% از این مبلغ هزینه خرید لوازم دکوراسیون داخلی وارداتی شده است. و این جای تامل دارد در صورت ادامه این روند میبایست شاهد رشد سالیانه حداقل دوبرابری این نمودار باشیم. تمام تلاش ما ایجاد تقاضی برای کالای با کیفیت ایرانی و ایجاد حجم مارکت بالا در این رسته میباشد.

– دوتینو چه تمایز یا نوآوری هایی با سایر نمونه های مشابه بازار دارد؟

وجه تمایز ما با دیگر تولیدکنندگان، خلاقیت در طراحی محصول و استفاده از فناوری نانو در این هنر صنعت است. با افتخار اعلام میکنیم که اولین تولیدکننده منسوجات پارچه­ای با استفاده از فنانوری نانو چاپ تصعیدی در کشور هستیم. دسترسی آسان به مدیریت مجموعه، تولید محصول مطابق با ایده و نظر مشتریان (تولید محصول سفارشی) و قیمت مناسب در کنار کیفیت بالای محصول و بسته بندی زیبا وجه تمایز ما با دیگر همکاران ما در این هنر-صنعت است.

 

– مخاطبان شما چه گروهی از جامعه است؟ چه بازخوردهایی تاکنون از آنان داشته اید؟ میزان استقبال از محصول/خدمت شما چگونه بوده است؟

از حضور ما در بزرگترین مارکت پلیس خاورمیانه (دیجیکالا) بیش از سه سال میگذرد و در این مدت آمار رضایت نود و پنج درصدی خریداران از افتخارات ما میباشد. تمامی هنردوستان مخاطب محصولات ما هستند. از طرفی فروش چمدانی به خارج از کشور نسبت به دو سال گذشته، دو و نیم برابر افزایش یافته.  باور داریم رشد ما در گرو رضایت و آرامش خاطر مشتریان ماست. ایجاد طیف وسیعی از محصولات جهت دسترسی آسان مشتریان از اهداف مهم ما در سال گذشته بود که خوشبختانه با ایجاد سه دسته بندی جدید موفق به حصول این هدف شدیم.

– چه تعداد نیروهایی در مجموعه شما و با چه تخصص هایی مشغول کار هستند؟ ( چه سهمی در اشتغال دارید؟)

به صورت مستقیم ده نفر و به صورت غیر مستقیم چهل و هشت نفر به کسب و کار ما مرتبط هستند. (کارشناس طراحی، تکسین فنی چاپ، واحد بسته بندی، واحد برش و دوخت،) که در طرح توسعه تا سال 1402 بنا داریم این ارقام را تا دوبرابر افزایش دهیم.

– برای آینده کسب و کار یا محصولتان چه برنامه ای دارید؟

ایجاد بازار صادراتی از اهداف ما در سال جاریست از طرفی تلاش میکنیم توان تولید را تا سال آینده حداقل به دوبرابر افزایش دهیم. از دیگر برنامه های ما جذب عاملین فروش بیشتر در استانهای پرجمعیت کشور و همکاری با مارکت پلیس های مطرح میباشد. ارتباط با رایزنان فرهنگی کشورهای همجوار از دیگر برنامه های ما برای سال آتی میباشد تا بتوانیم بازار محصولات را به طیفی وسیعی از هنر دوستان و علاقه مندان به نگاره های پارسی در دیگر کشورها عرضه کنیم.

 

–  چه موفقیت هایی یا تجربیات موفقی با این محصول / خدمت در شرکتتان به دست آورده اید؟

در آغاز فعالیت باور داشتیم تحول در سلیقه بصری مخاطب یک شبه حاصل نمیشود متاسفانه سالها واردات کالا در این رسته، اعتماد به تولیدکنندگان داخلی را با مشکل مواجه کرده بود. از طرفی نبود متریال مناسب و عدم ثبات در بازار مواد اولیه ما را با سوالی سخت روبرو کرد. آیا ادامه فعالیت به صلاح است؟  اما با تکیه بر خلاقیت هنرمندان و عرضه و توزیع مناسب محصول در سال دوم تاسیس موفق به فروش کالا در تیراژ بالا شدیم. همچنین استفاده از بازار بسیار مناسب مارکت پلیس ها و فروش به صورت B2B، تحول عمده­ای در دوتینو ایجاد کرد. ایجاد دسته بندی های جدید و حرکت به سمت بازار پوشاک همراه با ایده­های جدید موفقیت های خوبی برای دوتینو رقم زد.

 

– نحوه استفاده از دوتینو به چه صورت است؟

هدف ما از ابتدا یک روند بسیار ساده و ایمن در فروش کالا به مشتریان بوده است به همین جهت نحوه ارتباط مخاطب و دسترسی به کالا را تا جای ممکن تسهیل کردیم. بروز کردن فروشگاه آنلاین و خدمات پس از فروش پایدار همچنین تعامل با مشتریان جدید استفاده از دوتینو را آسان نمونه است.

– چه دسته بندی از محصولات در دوتینو قابل دسترس است؟

در حال حاضر سیزده دسته بندی در فروشگاه آنلاین قرار گرفته که شامل: رانر، کوسن، رومیزی، زیر­بشقابی، پرده، مکرومه، زیورآلات، دامن، تیشرت، شال، روسری، شومیز و صندل میباشد. که گروه کالای تیشرت، شومیز، دامن و پرده از ابتدای مهر ماه امسال فعال خواهد شد.

– فروشندگان محصولات چگونه با شما در ارتباط می توانند باشد؟

واحد روابط عمومی دوتینو با شماره تماس 02333332197 همیشه آماده شنیدن صدای گرم مخاطبین عزیز هست. همچنین از طریق اینستاگرام دوتینو و واتس اپ به شماره 09910267893 از ساعت 7 صبح لغایت 22 شب آماده پاسخ به سوالات و دریافت پیشنهادات و انتقادات مشتریان میباشیم.

– برای امر صادرات در محصول یا خدمتتان برنامه ای دارید؟

تعامل با اتاق بازرگانی از سال گذشته آغاز شده و تلاش میکنیم با شرکت در نمایشگاه های خارجی دوتینو را به شکلی شایسته به بازارهای بین المللی معرفی کنیم. متاسفانه عدم فعالیت کارگروه ها و کمیسیون های اتاق بازرگانی در سالهای گذشته کار را کمی سخت کرده اما همه توان خود را در تعامل با رایزنان فرهنگی و بازرگانی ایران در کشورهای مختلف بکار میگیریم.

– چه موانع یا مشکلاتی در راه کسب و کار شما بوده و یا هست؟

مانند تمامی تولیدکنندگان از دولت از دولت انتظاری جز ثبات قیمت در بازار مواد اولیه نداریم. آنچه ما را نگران میکند واردات بی رویه مواد اولیه نامرغوب و توزیع بدون نظارت در بازار است. بهترین کارخانه جات پارچه بافی در کشور به دلیل بی کفایتی مدیران دولتی و ناکارآمدی آنان در امر واردات کالای نامرغوب و ارزان قیمت تعطیل شده­اند. در صورت عدم نظارت بر فعالیت شرکت های بازرگانی که بز منعفت طلبی به چیز دیگری فکر نمیکنند در دهه پیش رو میبایست شاهد آخرین نفس های استارت آپ ها و تولیدکنندگان داخلی باشیم.

– در حال حاضر در چه شهرهایی از ایران محصولات خودتان را توزیع میکنید؟ ( در صورت وجود)

در صورت موجود بودن کالا از تاریخ ثبت سفارش حداکثر تا دو روز کاری، و در صورت تولید محصول طی پنج روز کاری کاری محصول مورد نظر را به مشتریان میرسانیم.

– پیشنهاد شما برای کسانی که قصد ورود به این حوزه کسب و کار را دارند چیست؟

شناخت بازار، کسب دانش و افزایش مهارت، اولین قدم ورود به این حرفه به شمار میآید. آنچه امروز باعث ورشکستگی کارآفرینان میشود نا آگاهی از مخاطرات و عدم بینش است. هستند استارت آپ­هایی که با صرف هزینه های هنگفت وارد بازار میشوند اما با نداشتن خط مشی و عدم تعریف گانت زمانی برای رسیدن به اهداف، نابود میشوند. آنچه مهم است حرکت مداوم (آهسته و پیوسته) امید به آینده و تلاش و پشتکار مداوم است که موفقیت و پایداری آن را تضمین میکند.

– انتظارات شما درخصوص حمایت‌های دولتی مانند برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق چیست؟

برنامه توسعه زیست بوم خلاق، پشتیبان و حامی هنرمندان کشور ثابت کرده است دغدغه جامعه هنری کشور را دارد. جذب بیش از هزار شرکت و رضایت استارت­آپ­ها گواهی بر این مدعاست. متاسفانه در کشور بروکراسی اداری برای دریافت مجوز فعالیت و در پی آن رانت و فساد بیداد میکند. اما پلتفرمی مانند زیست بوم خلاق همواره با رعایت شایسته سالاری کمک حال استعدادهای کشور بوده و هست. قبلا از تلاشهای شما عزیزان سپاسگزاریم وآرزوی صحت و سلامتی برای شما و جامعه کارآفرینان ایران زمین راداریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *